top of page

Ukrayna'da Ortaya Çıkan Süpriz Silahı Kim Yaptı!

Son zamanlarda tüm dünyada kendisinden söz ettiren süpriz bir silah ortaya çıktı. Bu silah kamikaze bir drone olmakla birlikte harp başlığı da hedefini yok etme konusunda bir F16 bombasından aşağı kalır değil.


Bahsettiğimiz silahın adı dünyada iki şekilde bilinir oldu. Batı Asya'da Şahid 136 olarak konuşulurken Ukrayna-Rusya cephesinde ise Geran 2 olarak konuşuldu.


Yaklaşık bir ay önce hem Amerika hem de Avrupa basınında İran'nın Rusya'ya 300 adet siha satışı yaptığı yönünde haberler oldukça önce çıktı. Herkes bunun gerçek olup olmadığını konuşurken yakın zamanda Ukrayna cephesinde ortaya çıkan Geran 2 kamikaze dronu İran'ın ürettiği Şahid 136'nın tıpatıp aynısıydı. Yani İran'nın ürettiği Şahid 136 Avrupa semalarında savaşıyordu.


Ukrayna'da ortaya çıktıktan sonra Şahid 136 geçtiğimiz günlerde Kuzey Irak'ta İran tarafından PKK hedefleri vurulurken yine ortaya çıktı. İşin önemli tarafı Şahid 136 radarlar tarafından tespit edilememekte ve hedefe çok yakın vaziyetteyken görülebilmekteydi. Bu da Almanya basınında bir askeri uzmanın katıldığı TV programında şunları söylemesine neden oldu:


"Her zaman Batı silahları için "game changer" oyun değiştirici terimi kullanırdık. Ancak bugün artık bu terimi bir İran silahı için kullanmamız gerekiyor..."


Sonuç itibariyle bugün İran'ın Şahid 136 Kamikaze Sihası durdurulamayan silahlar kategorisine girmiş bulunmakta ve Rusya da bu silahlardan yüklü miktarda aldığına göre Zelenski bu savaşı daha fazla düşünmek zorunda..


enformasyonmerkezi.com

405 görüntüleme0 yorum
bottom of page