top of page

İSRAİL'İN GÜCÜ NE KADAR?

Güncelleme tarihi: 1 Ara 2021


İsrail Ordusunun Gücü Ne Kadar(cık)?!

1920'li yıllarda fiilen 1948 yılında resmen kurulan Terörist İsrail Rejimi, kurulduğu günden bu yana kendini teknolojik olarak geliştirmeye devam ediyor. Bu teknolojik gelişim terörist rejimin bilhassa ordusunu geliştirdi. Başlarda, -Almanlardan kalma olsa gerek- panzer 4 tanklarıyla ordusunu süsleyen Terörist Rejim bugün dört aşamada geliştirdiği mirkava tanklarını kullanmaktadır.

İsrail ordusu sadece kendi imkanlarıyla değil Amerikan ordusuyla paralel bir şekilde gelişmektedir. Bazı noktalarda İsrail'e özgü geliştirmeler varken bazı noktalarda ise Amerika ile ortaklaşa geliştirmeler söz konusudur. Bunlara örnek olarak tamamen israil teknolojisinin ürettiği Heron İHA'ları ve Amerikan-İsrail ortaklaşa üretim f-15 uçakları örnek gösterilebilir. Yani İsrail Terörist Rejiminin kendine özgün bir savaş uçağı yoktur. Bunu Amerika ile yaptığı ortaklıktan karşılamaktadır.

İsrail ordusu BatıAsya'nın en modern ve sürekli modernizasyon içinde olan tek ordusudur. Bu özellikler onu BatıAsya içindeki en güçlü orduya sahipmiş gibi gösterebilir. Hatta müslümanların umudlarının önündeki büyük bir engelmiş gibi de görülebilir. Fakat tarih güçlü ve modern orduların hezimetleriyle doludur.

İsrail askeri gücüne dair yaptığımız araştırmalarda bir internet ansiklopedisi olan WİKİPEDİ'nin verdiği bilgilerden çok vermediği bilgiler dikkatimizi çekti. Başka ülkelerin ordu yapılarına ait bilgileri içeren WİKİPEDİ iş İsrail ordusuna gelince verdiği bilgileri bi hayli kısmıştır.

İsrail Gasıp Kara Kuvvetleri

İsrail ordusunun en önemli unsuru bütün ordularda olduğu gibi Kara Kuvvetleridir. Zira Kara Kuvvetleri olmadan herhangi bir zafer ya da işgal başarıya ulaşamaz. Kara Kuvveterinin en tutucu silahı ise tanklardır. Dünyada kendi tankını kendi yapabilen tek terörist rejim İsrail'dir. İsrail'in edvanterlerinde iki tank öne çıkmaktadır. 1. tank, 4 sürümü olan Mirkava tank serisidir. 2. tank ise Amerikan M60 tankının İsrail Modernizasyonuna girmiş hali olan M60 Sabra tanklarıdır. Bu iki tank İsrail Terörist Rejiminin tankçı birliklerinin gözdesi olmaktadır. Yine ZPT ve ZMA olarak hem M113 benzeri hem de Mirkava gövdeli araçlar kullanmaktadır. Sayılara net olarak ulaşılamasa da tüm bu araçlar ve tanklar toplandığında Terörist Rejimin elindeki kara savaş araçları tanklar 3000 civarı, ZPT vb. Araçlar da 7000 civarı olmakla birlikte yaklaşık 10,000'dir.

Mirkava Tankları

Mirkava tankları dört aşamada geliştirilerek bugün Mirkava 4 sürümüyle siyonizmin zulmüne zulüm katıyor. Mirkava 1 tankları 1980'li yıllarda tasarlanıp Terörizmin hizmetine verildi. Daha sonra günümüze kadar geliştirilen tanktan İsrail'in elinde 2500'den fazla var olduğunu düşünüyoruz. İsrail Mirkava tanklarını dünyanın en iyi tankları olarak tanıtmıştı. İsrail Mirkava Tanklarının zırhına yüksek ısıyla tank zırhında iki kere patlayan zırhı eriten tanksavar roketlere karşı dayanıklı olması için seramik yerleştirmişti. Bu seramik karıştırılmış zırh tanksavar roketlerden gelebilecek 4000 derece sıcaklığa kadar dayanabilecekti. Ayrıca diğer tankların aksine Mirkava tanklarının motorları tankın arkasında değil ön tarafında tasarlanmıştı. Bunun nedeni de tanksavar vb. saldırılarda motorun tank mürettebatına bir koruyucu olmasıydı. İleriki süreçte Rus malı tanksavar RPG-29, Mirkava tanklarının ne kadar dayanıp, dayanmadığını bütün dünyaya Hizbullah'ın elinde gösterecekti.

Mirkava tankları yapıldığı günden bu güne kadar sadece bir kapsamlı ve ciddi savaşa girdi. O savaş 2006 Temmuz harbinden başka bir savaş değildi. 2006 Temmuz ayında İsrail Güney Lübnan'a saldırdığında 170 kadar Mirkava tankı ya patlatılmış ya da kullanılamaz hale gelmişti. Bu savaşta İsrail tanklarının hezimeti savaşın seyrini değiştirmişti. Tanklar ilerleyemediği için piyadeler ilerleyememiş piyadeler ilerleyemedeği için İsrail Güney Lübnan'da tutunamamıştı. Bütün dünyaya satılması ve İsrail'e büyük gelirler getirmesi beklenen Mirkava Tanklarının ise karizması yerle bir olmuştu. Bu karizma boşluğunun yerini Rus yapımı Tanksavar lançeri RPG-29 almıştı.

Tanklardan ve zırhlı araçlardan sonra kara kuvvetlerinde piyadenin önemi büyüktür. Hatta bazı yerlerde stratejik olarak piyade, zırhlı araçlardan daha tehlikeli olabilir. İsrail Terör faaliyetlerinde de piyadeleri kullanmaktadır. İsrail Özel harekat birliklerini dünyanın en iyi birlikleri olarak tanıtmaktadır. Zira Hindistan'da yapılan bir takım terörist eylemlerde yine bir terörist birlik olan İsrail Özel Harekatı Hindistan'a yardıma gitmişti.


Resimlerde ve tatbikatlarda aynı Mirkava Tankı gibi heybetli pozlar vermesini bilen İsrail Terör Militanları iş çarpışmaya gelince o kadar da heybetli duramıyorlar.

İsrail Kara Kuvvetlerinin toplam nüfusunu İsrail'in halk nüfusu üzerinden hesaplarsak daha mantıklı olacaktır. Çünkü İsrail ileride gerçekleşecek olan Filistinlilerin dillendirdiği Büyük Savaş'ta asker yetersizliği çekecek ve yedek askerlerinden başka askerlere de ihtiyaç duyacaktır. İşte o zaman halkın geri kalanını asker yapmaya başlayacaktır. İsrail halk nüfusu toplamda 7-8 milyon civarıdır. Bunun yarısı kadarı savaşabilecek genç, diğer yarısından da bir kısım savaşabilecek yaşlı insanlar olsa ve bir de İsrail dışından gelebilecek yahudiler hesaplansa -mesela Amerika- büyük çaplı bir savaşta İsrail'in sahaya vatan millet adına dökebileceği asker sayısı 5-6 milyon kadar olabilecektir. Lakin İsrail'in bunu yapması hem çok zor hem de tehlikelidir. Çünkü İsrail küçük bir alan olduğu gibi stratejik açıdan da bütün kartlar müslümanların lehinedir. İsrail için böyle bir savaşta üstün hava gücünü ve Mirkava gibi kara gücünü arttıran unsurlarını kullanması çok daha mantıklı olacaktır. Çünkü daha önceki yıllarda -özellikle 82'den sonra- İsrail piyadesinin sayıları her ne kadar üstün de olsa ve her ne kadar son teknolojiden yardım da alsa bir şey yapamadığı görüldü.

Gazze'de 2014 Temmuz savaşından geçmişteki bir çok savaşa kadar İsrail Piyade Tarihi hezimetlerle doludur. 2006 Temmuz Harbin'den itibaren buna İsrail Mekanize Birlikleri de katıldı. İsrail tankları 50 tonun üstündeki tanklar sınıfına girerken bir anda amuda kalkan yan yatan ve takla atan tanklar sınıfına da dahil oldular.

İsrail kara kuvvetlerinin şu an personel olarak sayısını tam olarak bulmak da biraz zor. O yüzden burada personel sayısını net veremeyeceğiz. Fakat İsrail'in Gazze'ye operasyon düzenleyeceği zaman 40 bin, 60 bin kişilik kuvvetleri Filistin'in Güneyine yığdığını biliyoruz. Bu yığma potansiyali Hizbullah tehdidinden dolayı aynı şekilde Kuzey Filistin'de de mevcut. Doğu Filistin ve İç Filistin'i de hesaba katarsak 150 bin, 200 bin civarı askeri personel halihazırda görev başında olmalı. Tabi bu sayı yedek kuvvetlerle iki katına çıkabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir -Büyük Savaş- olması durumunda İsrail yedek kuvvetlerle de yetinmeyecek ve eli silah tutan herkesi askere alacaktır. Yani sayı 400 binleri de aşıp gidecektir.

İSRAİL DENİZ KUVVETLERİ

İsrail Korsan Deniz Kuvvetleri Akdeniz ve Kızıldeniz üzerinde etkin bir kuvvetdir. Suud Krallığının Sanafir ve Tiran adaları ve çevresinde İsrail ile olan dostluğunu pratiğe dökmesi Terör Rejimi İsrail'in Kızıldenizdeki varlığını güçlü bir hale getiriyor. Lakin İsrail Korsan Donanması Akdeniz'in en güçlü donanması değildir. Akdenizdeki en küçük donanmalardan birisidir desek pek de yersiz olmaz. Bu bir bakıma da İsrail'in ne tarafa doğru genişlemek istediğinin bir göstergesi. Türkiye donanması İsrail'in Korsan Donanmasından çok daha büyük bir donanmadır. Tabi bir de Mısır söz konusu: Mısır da Akdeniz ve Kızıldeniz açısından İsrail Korsan Donanmasını rahatsız edebilecek düzeyde olabilirdi. Eğer tarihde Camp-David denen bir anlaşma olmasaydı.

Korsan İsrail Donanması; dünyanın en büyük ve en teknolojik korsan donanmasıdır. Bünyesi Akdeniz'in sair donanmalarına nazaran küçük de olsa Gazze'yi bombalamaya yetmektedir. Bu Korsan Donanmanın edvanterinde 3 tane denizaltı, 13 Torbido Gemisi, 2 Antidenizaltı Gemisi, 57 Sahil Güvenlik Botu, 3 Hava destek Gemisi, 14 Deniz Komandosu Botu bulunuyor.

Korsan İsrail Donanmasının Almanyadan Dolphin Tipi denizaltı alma planları vardır. Almanyadan 3 adet Dolphin tipi denizaltı için anlaşmıştır. 2 adet Dolphin Tipi denizaltı şu anda İsrail'e teslim edilmiş olabilir. Yine gelecekte denizaltı sayısını 10 adete çıkartarak bölgedeki deniz kontrolünü elinde tutmayı planlamaktadır. Aynı şekilde Mısırın da Alman denizaltılarından alma planlarının var olduğu ama 850 milyn dolara kadar ulaşan fiyatlar neticesinde bütçesinin yetersiz olduğu biliniyor. Türkiye de 6 adet denizaltı için Almanya ile anaşmıştı. Fakat İsrail bu denizaltıları alsa dahi deniz gücü Akdenizde büyük bir güç olamayacaktır. Evvelasında İsrail donanma edvanterinde hiç Fırkateyn yoktur. Buna karşılık Türkiyenin 23 Fırkateyni var olmakla birikte Korvet tipi gemileri de türkiye kendisi üreterek edvanterlerine koymaktadır. Yine İsrail'i endişelendiren başka bir unsur olarak Kızıldeniz'e gelerek oradan da Akdenize geçen İran denizaltılarıdır. İran kendi denizaltılarını kendi üretebileceği bir konuma geldi. Bu da İsrail'in neden denzaltı alma heveslisi olduğunu açıklar konumda.

Korsan İsrail Donanmasının tarihindeki en başarılı operasyonu silahsız insanlara karşı yapılan Mavi Marmara operasyonudur. Mavi Marmara Operasyonu'nda uluslar arası ularda Gazze'ye yardım götüren insanlara saldıran bu korsan donanma. Silahsız insanları gemiden indirmeye güç yetiremeyince gemiyi tarayarak ele geçirdiler. Lakin gemideki israil askerlerinin fotoğafları İsrail deniz komandolarının ne kadar elite birlikler olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Silahlı insanlara karşı gerçekleştirilen operasyonlara örnek olarak ise 2006 Temmuz Harbi'nde bir İsrail Torpido Gemisinin Hizbullah tarafından füze ile vurulması örnek olarak gösterilebilir. Lübnan'ı istediği yakınlıktan vurabilen İsrail savaş gemileri o torpido gemisi vurulduktan sonra kıyıya yaklaşamaz olmuşlardı.

İsrail Katil Hava Kuvvetleri

Bu katil kuruluşun hava gücüne gelince BatıAsya bölgesindeki en güçlü hava kuvvetlerinden birisi olduğu bilinmektedir. Gazzeli mücahidlerde bundan yakınıyorlar. Gazzeli mücahidler ''Bizim şuanda savaştaki tek sorunumuz İsrail uçaklarıdır.'' diyor. Evet İsrail uçakları olmadan bir hiçtir. İsrail'in 1948 yılındaki savaşı, savaşın ortasından itibaren değiştirip yenmeye başlamasının bir nedeni de Sovyetler Birliğinin Çekoslavakya aracılığıyla verdiği uçaklardı. Yine 1967 savaşını yenmesinin nedeni de ani uçak saldırılarıyla Mısır, Suriye ve Ürdün'ü vurmuş olmasıydı. Öyle ki savaşın daha başında Mısır ve Ürdün hava kuvvetlerini kaybetmişti. Suriye hava kuvvetleri ise büyük kayıplar vermişti.

İsrail'in elinde çeşitli sürümleriyle 100 kadar F-15 bulunmaktadır. F-15 uçakları Hava-Hava muharebeleri için üretilmiş bir avcı savaş uçağıdır. Buna ilaveten İsrail'in elinde 400'e yakın çeşitli sürümlerde F-16 bulunmaktadır. Yine çeşitli eğitim uçakları da bulunmakla birlikte nakliye uçağı vb. uçaklardan da İsrail edvanterinde bulunmaktadır. Ayrıca İsrail'in F-35 planları da vardır. İlk etapta 20 adet F-35I (İsrail'e özel F-35 modeli) 2016 teslim almaya başlayacaktır. Sonra bunu F-35A olarak 75 adede tamamlayacaktır. Müşterek savaş uçağı olan F-35'lerin gövdesi de Türkiye tarafından üretilmektedir. Dolayısıyla İsrail'e yapılacak olan F-35'lerin gövdesini de Türkiye yapacaktır.


İsrail atom bombaları

İsrail sürekli İran'ın elindeki nükleer gücten şikayetçi olmasını bilirken. Kendi elindeki Nükleer Başlıklı bombaları hiç görmezden gelmemektedir. İsrail'in nükleer gücünün dünya sıralamasında 6. sırada olduğu biliniyor. İsrail'de 7 adet nükleer reaktör vardır. 1986'da Mordechai Vanunu adlı bir yahudi Sunday Tımes gazetesine yaptığı açıklamalarda İsrail'in nükleer bilgilerine dair açıklamalarda bulunmuştu. Sonra Mossad tarafından Roma'da yakalanıp 18 yıl hapis cezası verilmişti.

İsrail'in ordusu edvanterinde iki araç ile atom bombası atılabilir. Birincisi F-16 savaş uçaklarıdır. İkincisi ise Jericho-1 ve Jericho-2 füzeleridir. F-16 bombalarına ya da Jericho füzelerine nükleer başlık taktığında atom bombası atabilecektir. 1981'de Bağdat'ın yakınlarındaki Osirak nükleer üssü Jericho-2 füzeleriyle vurulmuştu. Bununla Jericho-2 füzesinin Bağdat'a kadar menzilinin varlığı ispatlanmış oldu. İsrail'in elinde bir Mordechai Vanunu'nun açıklamasına göre 200 adet nükleer başlıklı füze var. Bir başka kaynağa göre ise 300 başlık bulunuyor. Tabi bunlar 2009 yılının bilgileri İsrail bu tür bilgileri gizliyor. Zaten Vanunu da bilgi sızdırdığından dolayı Mossad tarafından yakalanmıştı.

Enformasyon Merkezi

13 görüntüleme0 yorum
bottom of page