top of page

Filistin'de direniş devam ediyor


İsrail ile Filistin arasındaki son çatışmadan sonra denklemler çıkmaz yollarda sıkışmaya devam ediyor. Özellikle Batı Şeriadaki Cenin ve Nablus şehirlerinde İsrail'e karşı direnen Filistinliler Direnişin sahada durmayı bırakmayacağını kanıtlıyorlar.


İsrail'in Gazze Planı ve Planın ters tepmesi


Malum üzere bir kaç ay önce İsrail Gazze'de savaş ilan etti. Fakat bu diğerlerinden biraz daha farklıydı. Zira bu sefer savaşta HAMAS yoktu. İsrail sadece Filistin İslami Cihad Örgütüne savaş açmıştı. İşin ilginç tarafı birkaç gün süren bu savaş içerisinde HAMAS oldukça sessiz kalıp savaşa dahil olmamıştı. Bu konuda Hamas'a karşı eleştiri getirenler oldu. Hele ki İslami Cihad Örgütünün komutanlarından şehadet haberleri gelmeye başlaması gözleri iyice HAMAS'a çevirmiş ve bu sessizlik direnişin kardeşliğine halel getirebilir mesajları verilmişti.


Olayın cephe tarafında ise İslami Cihad sadece kendi envanterinde bulunan füzeler ve roketler ile İsrail'in fabrikalarını sokaklarını ve havaalanını vuracak salvo atışlarını yapmayı başarmış ve bunun sonucunda:

  1. Amerikadan kalkan ve Ben Gorion havalalanına giden uçak pilotlarının İsrail'e güvenlik sorunları endişesi ile gitmeyi reddetmesi .

  2. İsrail'in liman bölgelerinin her an bir roket ile vurulması olasılığı.

  3. Aşdod, Aşkelon, Tel Aviv bölgelerinin sanayi ve lojistik imkanlarının roketlerin hedefinde olduğunun sadece bilinmesi ve bu bilincin ekonomi üzerindeki etkisi.

  4. İsrail'in İslami Cihad Örgütünün fırlattığı her roket için en az 100 bin dolar harcamak zorunda kalması.

  5. Sadece İslami Cihad'ın kendi envanterini kullanarak kısa bir süre içerisinde İsrail'e bin adet füze gönderebilmesi. Ve İsrail'e en az maliyetinin 1000 x 100.000 dolar olarak hesaplanması.

  6. İslami Cihad füzelerinin bitmek bilmeyişi ve İsrail'in bunu durduramaması.


Ve benzeri etkilerin meydana gelmesi İsrail'in Mısır'ı arabulucu yaparak ateşkes istemesi bizlere çok net bir mesaj sunmuştur.


Bu mesajı da kısaca açıklayalım: Malumunuz bu İsrail bu zamana kadar Gazze'de ki savaşlarında karşısında sürekli iki askeri gücü buldu. Bunlardan biri Hamas diğeri ise İslami Cihad idi. Bu iki askeri güce 2000'li yılların başlarından itibaren yenilmeye başlamayan İsrail 2004 - 2005 yılından itibaren tamamen çekilmiş hatta kendisini gazzenin direnişinden korumak için meşhur Gazze Duvarını tüm Gazze sınırına inşa etmişti. FAKAT son yaşanan savaşta HAMAS yoktu. Karşısında sadece İslami Cihad'ı bulan İsrail daha önce yaşadığı rezillikleri ve zilleti İslami Cihad ile teke tek sürdürdüğü savaşta da yaşamış ve yenilginin tadını bir kez daha tatmıştır. İsrail yaşanan son savaşta Gazze'den bir avuç kadar toprak dahi alamamış. Herhangi bir siyasi başarıyı da elde edememiştir.


Bu da bizlere gösterirki; İsrail bırakın tüm Filistini, hatta Filistin'in içindeki bir şehir olan tüm Gazzeyi, İsrail gazzenin içindeki direniş örgütlerinden sadece bir tanesini yenmeye ve yok etmeye bile kadir değildir...


Şehid Şeyh Ahmed Yasin'in şu sözüyle konuyu bitirelim:

Bana sadece karpuz yememem şart koşulsa dahi İsrail ile herhangi bir anlaşmaya varmam.

31 görüntüleme0 yorum
bottom of page