top of page

Bu devletin 30,000,000,000,000 USD Borcu Var!
Bir devlet düşünün dünyadaki tüm devletlerin bütçesinden daha fazla borcu var. Sizce bu devlet ayakta kalabilir mi? Evet ayakta kalabilir! Peki nasıl ayakta kalabilir? Savaşlarla ayakta kalabilir!


Amerikan'ın tüm tarihi boyunca bir borç bataklığı olduğu zaten biliniyordu fakat gelinen bu günde Amerikanın borcu tam 30,000,000,000,000 USD oldu. 30 Trilyonluk bu borcun altından Amerikan'ın kalkması imkansız. Bu sebeble dünya üzerinde oynanacak bir iki oyunla bu Amerikan borç krizini ortadan kaldırmanın peşindeler.  • Çözüm doları çöp haline getir.

30 trilyon dolar borcunuz var diyelim ve elinizde de başka bir para birimi var. (hangisi olduğu farketmez) Siz 30 trilyon dolar borcunuzu ödemek istiyorsunuz ve bunun için doların düşmesini istiyorsunuz. mesela elinizdeki 1 milyon tl ile 30 trilyon dolar borcunuzu ödemek ister miydiniz. Evet absürt geliyor ama amaçlardan bir tanesinin mantığı tam olarak bu şekilde. Yeni bir para çıkarmanın peşindeler tıpkı daha önce doları çıkartıp tüm dünyanın parası haline getirdikleri gibi. Tıpkı Dolarla başka bir para biriminin borcundan kurtuldukları gibi.


Bunlar tam anlamıyla çakal! Ellerindeki parayı ilk önce dünyanın para birimi haline getirirler. sonra o parayla dünyayı satın alırlar. Sonra tek zengin kendileri olsun diye o para birimini çöp haline getirip başka bir para birimi icat ederler. Bu sayede o para biriminin kaynağı da yine kendileri olur ve bu döngü ile dünyayı dolandırırlar.  • Savaş Çıkarmak.

Amerika'nın bu zamana kadar girdiği savaşların haddi hesabı yoktur. Bu savaşların tarihine baktığınızda hep bir amerikan krizine amerikan borç bataklığına denk geldiğini görüyoruz.

Peki neden bu şekilde? Çünkü Amerika bir olması gerekenden çok büyük ve bunu kaldıramıyor. Hem borcunu hem de yapısını kaldıramayan amerika sitemin büyüklüğünü savaşların kazanımları ile beslemeye çalışıyor. Bunun en büyük örneği Rusya idi. Kaldırabileceğinden fazla büyümenin sonucu olarak Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğini (SSCB) yıkıldı. Şimdi Amerika Birleşik Devletleri'de ya yıkılıp dağılacak ve içinden Californiya Boston vb devletler çıkacak ya da yeni bir savaşla bir başka devletin kanını emecek.İşte Amerikanın Yıllara Göre Borç Süreci:

1943: $100 billion

1975: $500 billion

1982: $1 trillion

1986: $2 trillion

1990: $3 trillion

1996: $5 trillion

2008: $10 trillion

2017: $20 trillion

2022: $30 trillion

59 görüntüleme0 yorum
bottom of page