top of page

Bakan'dan Açıklama: Emmekli Zammı ve AGİ!


Malum üzere asgari ücret açıklandı fakat en büyük vatandaş sıkıntılarından birisi olan emekli maaşına ne kadar zam yapılacağı konusu hala merak ediliyor. Emekli ve AGİ hakkında konuşan Bakan Bilgin AGİ hakkında şu açıklamlarda bulundu:


"4 bin 250 liranın içerisinde de AGİ var. Asgari ücretli olmayanlar için AGİ uygulaması devam edecek. Daha yukarda maaş alanlar için pozitif bir destek olarak değerlendirebilir. Emeklilerimiz çok önemli. Düşük gelirli emeklileri gözeten bir düzenleme yapacağız. Bundan sonra yapacağımız çalışma bütün emekli gruplarına yansıyacak."
Emeklilik ile ilgili zamlar konusunda da şunları paylaştı:


Bütün emekli grupları içine alan bir düzenleme yapacağız. Ekonomideki dalgalanmaları onları biraz önce bahsettiğim sosyal transferi onlar için de ele alacağız. Memurları söylemem lazım. Biz Memur Sendikalarımız görüşmeler yaptık. Sonra sözleşmeyi yaptık bir konfederasyonumuzla orada vardığımız bir mutabakat var. Birkaç husus var o da şudur: Eğer enflasyon bizim sözleşmemizde belirlediğimiz ücretin üzerine çıkarsa biz farkı vereceğiz. Bu farkı aynı zamanda bir sosyal transfer olacak düzeyde de gerçekleştireceğiz. Enflasyon diyelim ki yarım puan aştı sosyal refah olarak bunu değerlendireceğiz. Emeklilerimizin en alt düzeydeki emekli maaşında daha yukarılara gidecek şekilde kademeli bir şekilde ele alacağız. Çalışan memurlarımızın enflasyonun üzerinde bir sosyal transfer gerçekleştireceğiz.


Asgari ücretten sonra emekli aşında da hatrı sayılır bir yükseliş bekleniyor. Gelişmeler oldukça aktarmaya devam edeceğiz.


enformasyonmerkezi.com


11 görüntüleme0 yorum
bottom of page